سلامت

علت افتادگی پلک چیست؟

علت افتادگی پلک چیست؟

 

چشم همواره یکی از اعضای مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره محسوب میشود. اما به مرور زمان با افزایش سن تغییراتی در ظاهر به ویژه در اطراف چشم مثل افتادگی پلک دیده می شود. علاوه بر خطوط و چین و چروک های ریز و درشت این قسمت از صورت، پوست نیز شل و افتاده می گردد، این خطوط و افتادگی پلک چشم اولین نشانه های پیری در صورت است. کلاژن سازی در عضلات و بافت‌های اطراف چشم با گذشت زمان ضعیف می‌شود. علاوه بر این چربی‌های پایین چشم پوست را شل و افتاده نشان می‌دهد. در نتیجه اطراف چشم ورم کرده و سیاه دیده می‌شود این افتادگی‌ها اطراف چشم چهره را به شدت پیر نشان می‌دهد.

علت افتادگی پلک چیست؟

علت افتادگی پلک چیست؟


علاوه بر تغییرات چهره بر اثر افزایش سن، عوامل دیگری هم بر افتادگی پلک تاثیر دارند. یکی از آنها مادرزادی است؛ افتادگی پلک چشم در نوزادان، به دلیل تکامل نیافتن ماهیچه های بالابرنده پلک در زمان تولد است. وراثت هم به عنوان شایع ترین علت قابل بررسی است. تصادفات شدید، تنبلی چشم، اختلالات هورمونی، بدخوابی، سیگار کشیدن و الکل نیز تاثیر زیادی بر افتادگی پلک دارند. افتادگی پلک بعد از بوتاکس نیز بسیار شایع است و علت آن می تواند تزریق اشتباه توسط افراد غیر متخصص باشد. به افتادگی پلک فوقانی پتوز (به انگلیسی: Ptosis) گفته می‌شود. پتوز ممکن است، خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در بعضی موارد حتی دید طبیعی را محدود می کند. این مشکل می تواند علت افزایش چین و چروگ پیشانی و از بین رفتن تناسب چشم و ابرو شود.
برای رفع افتادگی پلک، به علت مادرزادی و یا تصادف عمل های جراحی نیاز است. اما در موارد وراثت و افزایش سن و یا عوامل محیطی دیگر، می توانیم به راه های دیگر رجوع کنیم. استفاده از کرم های لیفت و ضد چروک، سرم های لیفت یکی از این راهها است.این محصولات با ترکیبات خود، از ظهور زودرس کبودی و چروک های اطراف چشم و همچنین افتادگی جلوگیری کرده و آنها را از بین می برد. علاوه بر این آنها، می توانید از روشهای خانگی مراقبت از پوست استفاده کنید. استفاده از سفیده تخم مرغ تاثیر زیادی در بهبود افتادگی پلک دارد.
ورزش صورت نیز کمک بسزایی در جلوگیری از پتوز می کند. انگشت اشاره را زیر دو ابرو قرار داده و به آرامی ابرو را به سمت بالا و مخالف استخوان ابرو بکشید.حالا پلک بالا را کمی پایین بیاورید.تا ۵ بشمارید و پلک خود را ببندید.حالا پلک را باز کرده و تا ۶ بشمارید. این تمرین را ۳-۲ بار دیگر هم تکرار نمایید.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا