مراقبت از پوست

تغذیه و سلامت پوست 

تغذیه و سلامت پوست

Beauty Woman Portrait. Beautiful Spa Girl Touching her Face. Perfect Fresh Skin. Pure Beauty Model Female looking at camera. Youth and Skin Care Concept.

Beauty Woman Portrait. Beautiful Spa Girl Touching her Face. Perfect Fresh Skin. Pure Beauty Model Female looking at camera. Youth and Skin Care Concept.


زیبایی چهره ارتباط مسستقیمی با پوست شما دارد، پوست شفاف و شاداب یکی از ارکان زیبایی محسوب می شود. همه ما دلمان می خواهد پوستی زیبا و درخشان داشته باشیم. شفافیت و درخشندگی پوست به مرور زمان تحت تاثیر افزایش سن و عوامل دیگر از بین می رود. از گذشته تا به حال تغذیه و سلامت پوست دو جزء جدا نشدنی هستند. روش های جوان سازی نیز همواره برای سلامت پوست مورد توجه قرار گرفته اند، به طوریکه تا به حال پیشرفت های قابل توجهی در روشهای آن پدید آمده است. در کنار استفاده از این روشها ما می توانیم با مراقبت های روزمره و تغذیه قبل از فرا رسیدن دوران پیری، خستگی و تیرگی پوستمان سرعت این روند را کاهش دهیم.
با توجه به اینکه وراثت و ژنتیک نقش مهمی در زیبایی پوست دارد، اما تحقیقات ثابت کرده است که توجه به تغذیه و سلامت پوست هر دو در کنار هم مکمل هستند. تغذیه اثر قابل توجهی در بهبود سلامت پوست دارد حتی در مواردی که افراد به علت ژنتیک پوست بدی دارند. مصرف مواد مغذی و تغذیه مناسب برای شادابی و سلامت پوست ضروری است. با توجه به اینکه سلول های پوستی عمر کوتاهی دارند و مرتب از بین می روند برای جایگزینی سلول های جدید همواره مواد مغذی در رژیم غذایی روزمره لازم است. از جمله مواد مورد نیاز برای تغذیه و سلامت پوست می توان به آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در سبزیجات و میوه ها ، اسیدهای چرب ضروری موجود در روغن زیتون و روغن کائولا و مواد معدنی مثل روی و سلنیوم میتوان اشاره کرد.
– مواد غذایی سرشار از پروتئین مثل سینه مرغ، ماهی، انواع لوبیا و آجیل می توانند با آزاد کردن اسیدهای آمینه نقش مهمی در احیا و بازسازی سلولهای پوستی و کلاژن داشته باشند. مصرف ماهی به علت مقادیر زیاد امگا۳ کمک شایانی به رطوبت پوست و بر طرف کردن التهابات پوستی می کند.
– روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب ضروری و همچنین سرشار از ویتامین E و پلی فنول است. این دو آنتی اکسیدان تاثیر زیادی بر جلوگیری از افزایش رادیکال های آزاد مخرب پوست دارند.
–  مصرف سبزی ها و میوه ها به علت وجود مقدار زیاد آنتی اکسیدان بسیار توصیه می شود. کارتنوئید ها ، از مشتقات ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E از جمله عوامل ضد پیری هستند که علاوه بر روشن کنندگی برای تولید کلاژن ضروری اند. زغال اخته، تمشک، بلوبری، مرکبات، پوست سیب قرمز، سبزیجات سبز تیره، قهوه و چای سبز از جمله مواد غذایی سرشار از رادیکال های آزاد هستند. روشن کننده های طبیعی مثل توت فرنگی، آناناس، لیمو، گوجه فرنگی، سیر و اسفناج باید همیشه در رژیم غذایی در نظر گرفته شوند.
– نوشیدن آب برای تغذیه و سلامت پوست ضروری است. سلول های پوستی نیاز به آبرسانی دارند به همین علت مصرف روزانه ۸ لیوان آب در رژیم غذایی توصیه می شود.
در نهایت میتوان تغذیه و سلامت پوست را با نحوه صحیح پخت تضمین کرد زیرا که تاثیر زیادی در حفظ مواد مغذی دارد، به طوری که سرخ کردن و پخت طولانی غذا باعث پایین آمدن ارزش غذایی می شوند.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا