آرایش

خطرات استفاده از سولاریوم

خطرات استفاده از سولاریوم

 

فصل زمستان شروع شده است و شرایط برنزه کردن با نور آفتاب محیا نیست. از آنجا که سالهاست با تغییر مد، همه به دنبال داشتن پوستی برنزه هستند استفاده از دستگاه های سولاریوم رواج پیدا کرده است. حمام آفتاب به دلیل تاثیر مستقیم اشعه خورشید بسیار مضر است. عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید (UV)است که به ۳جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می‌شود. این اشعه با وجود فایده‌هایی مثل تولید ویتامینD در بدن می ‌تواند بسیار مضر باشد.

خطرات استفاده از سولاریوم

خطرات استفاده از سولاریوم


دستگاه سولاریوم شامل تختی است که در دیواره‌های آن لامپ‌های اشعه ماورای بنفش UV ‌تعبیه شده و هنگامی که بدن درون این وسیله قرار می‌گیرد، درب این دستگاه که حاوی لامپ‌های مشابهی است بسته می‌شود. در حقیقت اتاقک سولاریوم از یک تشک خورشیدی تشکیل شده است که در آن لامپ‌های اشعه ماورای بنفش از نوع UVA وUVB قرار داده شده‌اند و از بالا و پایین، اشعه به بدن تابیده می‌شود.
عوارض
كارشناسان پوست بر اين باورند كه اگر استفاده از سولاريوم در درازمدت ادامه پيدا كند و دفعات تكرار تماس با اشعهUV زياد شود، اثر تجمع رنگدانه‌ها باعث ايجاد سرطان پوست و قبل از سرطان، باعث از بين رفتن قوام پوست مي‌‌شود، در نتيجه پوست فرد لطافت خودش را از دست مي‌‌دهد و حتي اگر به سرطان پوست دچار نشود، فرد نسبت به هم‌سن و سال‌هايش پوست پيرتر و شكسته‌‌تري پيدا مي‌كند. به طوری که پيري پوست، افزايش چين و چروك‌هاي پوست، شلي و افتادگي پوست از عوارض استفاده از سولاريوم است كه در درازمدت خود را نشان مي‌دهد. در ضمن آب مروارديد ، در چشم ،پيري زود رس ،ضعف سيستم ايمني ، نيز از ديگر عوارض سولاريوم مي باشد.
سازمان بهداشت جهانی قوانینی برای كنترل این پدیده تعریف كرده و به چند گروه درباره ی برنزه كردن پوستشان هشدار داده است :
– یكی افرادی كه دارای پوست شماره ی ۱ و ۲ هستند، یعنی كسانی كه معمولا موهای بور و چشمهای روشن دارند و اشعه ی ماورای بنفش، به پوست آنها بیشتر از بقیه آسیب می رساند.
– دومین گروه، افراد زیر ۱۸سال هستند كه نباید از دستگاههای سولاریوم استفاده كنند یا حمام آفتاب بگیرند. زيرا خطر سرطان پوست درسنين بالاتر در آنان بسيار بالاترميرود .

– همچنین كسانی كه كك و مك و خالهای زیاد، زخمهای پوستی یا سابقه ی آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحلهای از زندگی شان داشتهاند.
– در ضمن افرادی كه داروی خاصی مصرف می كنند، باید قبل از برنزه كردن با پزشك معالجشان مشورت كنند.
– سازمان بهداشت جهانی به خانمها هم توصیه كرده كه موقع برنزه كردن از لوازم آرایشی استفاده نكنند، چون ممكن است اشعه ی ماورای بنفش برایشان ایجاد حساسیت كند.
زیبایی و سلامتی سالهای جوانی خود را به خاطر تغییر رنگ پوست خود از دست ندهید. در مقابل اشعه آفتاب حتما ضد آفتاب مناسب بزنید. براي كساني كه تمايل به برنزه كردن دارند استفاده از كرم هاي برنزه كننده به مراتب بهتر است تا استفاده از سولاريوم زيرا در آن از نورماوراي بنفش استفاده نمي شود وخطر سرطان پوست يا پيري زود رس را ندارد.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا