سلامت

فواید معجزه آسای لایه برداری پوست

فواید معجزه آسای لایه برداری پوست

 

یکی از سوالات رایج میان کسانی که به پوست خود اهمیت می دهند این است که برای کدری پوست صورتمان چکار کنیم؟ یکی از جواب های این سوال انجام لایه برداری پوست است. سطح بیرونی پوست(اپیدرم) لایه‌هایی است که از سلول‌های مرده تشکیل می‌شود. بعد از حدود چهار هفته، این سلول‌ها از زیر اپیدرم به سطح آن منتقل می‌شوند که از آنجا می‌ریزند و پوستی جدید و شاداب‌تر از زیر آن پدیدار می‌شود. اما با بالا رفتن سن، توانایی بدنمان برای انداختن سلول‌های مرده کندتر می‌شود و این باعث می‌شود پوست تیره و کدر دیده شود. به همین دلیل است که بچه‌ها پوستی به مراتب درخشان‌تر از بزرگسال‌ها دارند.

فواید معجزه آسای لایه برداری پوست

فواید معجزه آسای لایه برداری پوست


لایه‌برداری با برداشتن لایه بیرونی پوست، روند پوست‌اندازی را سریع‌تر می‌کند. پدیدار شدن سلول‌های تازه، بافت پوست را یکدست‌تر هم می‌کند و منافذ را می‌پوشاند و سطح پوست را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند. همچنین رنگدانه‌ها و خطوط روی پوست را کمرنگ‌تر می‌کند زیرا پوست آفتاب‌خورده و تغییررنگ‌دانه را از بین می‌برد. نفوذ یافتن سایر محصولات پوستی، مرطوب کننده ها یا ضد چروک ها، بعد از این کار بهتر می شود.
برای رفع كدری و تيرگی پوست، چروك‌های خفيف زودرس و درمان جوشگاه‌های قديمی، لایه برداری سطحی به طوریکه آسیب تنها در ناحیه اپیدرم صورت می گیرد، کافی است. اما در درمان ضايعاتی مانند اسكار آكنه، خطوط پوستی، تغييرات رنگ پوست و تغييرات پوست بر اثر آفتاب نیاز به لایه برداری متوسط که نسبت به لايه‌برداری سطحی با عمق بيشتری درون پوست نفوذ می كنند، داریم. در مقابل چين‌های خشن پوستی، آثار عميق ناشی از افزايش سن و آفتاب، اسكار پوستی و ضايعات رشد يافته پيش سرطانی نیز لایه برداری به صورت عمقی کاربرد دارد.
معمولا لایه برداری پوست به ۳ روش مکانیکی، شیمیایی و لایه برداری با لیزر انجام می‌شود. در روش شیمیایی، اسیدها و آنزيم‌های خاصی باعث از بين رفتن سلول‌های مرده مي‌شوند در حقيقت يك سوختگی شيميايی خفيف و كنترل شده در پوست به‌ وجود می آيد و سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می دهند.
در لايه‌بردارهای مكانيكی مواد ساينده‌ای وجود دارد كه مثل سنباده روی سطح پوست كشيده می شوند و سلول‌های مرده را از روی آن سطح پوست برمي‌دارند كه به‌ دنبال استفاده از آن تاثير و نفوذ‌ داروهای پوست، چند برابر گشته و بنابراين كمك مهمی برای درمان دارويی مثلا بهبود لك‌های صورت است. برای مثال، کرم های اسکراب به‌عنوان خراشنده و ساينده پوست استفاده می شوند تا سلول‌های  مرده سطح پوست را بردارند. استفاده از لیف هم جزء این روش محسوب می شود.
لايه برداری پوست با استفاده از دستگاه ليزر روش جديدی است كه در آن به جای لايه برداری از تمام سطح پوست، ستونهای ميكروسكوپيک از بافت پوست تحت تابش اشعه ی ليزر قرار ميگيرند. حسن اين روش جديد، ترميم سريع پوست و عوارض كمتر است. به دنبال ترميم، پوست سالم و شاداب و جوان جايگزين پوست كدر و تيره و اسيب ديده مي شود.
لایه بردارهای طبیعی
میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو اسیدهای ضعیف گیاهی دارند كه موجب خورندگی سلول‌های كراتینه شده و پوست خشك می‌شود و به تدریج لایه پیر و سخت پوست را حل می‌كنند تا لایه زیرین پوست كه لایه‌ای جوان است، نمایان شود. ماسك‌های میوه‌ها لایه‌برداری طبیعی، بدون عارضه و بسیار سازگار هستند و استفاده ممتد از آن‌ها می‌تواند پوست را شاداب نگه دارند، ماست هم مقدار زیادی اسیدلاكتیك دارد كه می‌تواند به لایه‌برداری پوست كمك كند. مواد پودری و خشن مثل نمك، شكر و… نیز می‌توانند همانند اسكراب به كنده شدن سلول‌های مرده سطح پوست كمك كنند. استفاده از لایه‌بردار عسل، جو دوسر به همراه  آلوئه‌ورا یا نمک نیز بسیار موثر است.
بعد از لایه برداری از پوستتان حتما استفاده از ضد آفتاب فراموش نشود به این دلیل که با برداشتن لایه بیرونی اپیدرم پوستتان در برابر آفتاب حساس‌تر است و احتمال تخریب ناشی از آفتاب و آفتاب‌سوختگی بیشتر می‌شود.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا