سلامت

معجزه ویتامین A

ویتامین A

معجزه ویتامین A

معجزه ویتامین A

هر کدام از ویتامین ها بر سلامت بدن بخصوص طراوت و شادابی پوست تاثیر بسزایی دارند. نقش مثبت و تاثیرگذار تعدادی از این ویتامین ها و مواد معدنی بر ظاهر و زیبایی پوست، موجب شده است که محققان همواره توجه ویژه ای به آنها برای تولید محصولات مراقبتی داشته باشند. ویتامین A از جمله ویتامین های مهم و حیاتی برای پوست می باشد. به طوری که تحقیقات ثابت کرده است هر فرد برای داشتن پوستی سالم و لطیف نیاز به مصرف کافی ویتامینA ، در رژیم غذایی روزانه دارد. این ویتامین نقش مهمی را در سیستم ایمنی بدن و عملکرد گلبول های قرمز خونی ایفا می کند. همچنین برای بازسازی، تکثیر سلول های پوستی و پیشگیری و از بین بردن عفونت های پوستی لازم است. از خصوصیات دیگر ویتامینA ، بهبود در رنگ پوست و تعدیل و از بین بردن لکه های پوستی است. کمبود ویتامینA موجب افزایش لک بر روی پوست می شود.
 تاثیر ویتامینA بر رشد و نمو بدن به طور کلی بر روی سلامت مو، ناخن ها و پوست به اثبات رسیده است.  ویتامینA، ارتباط مستقیمی با کاهش شوره سر و خشکی پوست دارد. ویتامینA، با افزایش گردش خون زیر پوستی باعث درخشانی و ایجاد پوستی لطیف و نرم می شود. اثر آنتی اکسیدانی این ویتامین به صورتی عمل می کند که به میزان قابل توجهی از چین و چروک های پوست کاسته و زیبایی و لطافت خاصی به پوست می دهد. ویژگی ضد چروک بودن این ویتامین برای کند شدن سرعت عمیق شدن چروک های پوستی، موجب می شود مصرف روزانه حداقل یک هویج در وعده غذایی توصیه شود. هویج یکی از منابع مهم ویتامینA محسوب می شود.
یکی از مشتقات ویتامینA  و خالص ترین فرم آن، رتینول است که به دلیل اندازه بسیار کوچک به راحتی در لایه های پایین تر پوست جایی که کلاژن و الاستین وجود دارند، می تواند نفوذ کند. اسید رتینوئیک نیز از دیگر ترکیبات ویتامین A است که نقش مهمی در جلوگیری از شکننده شدن و تجزیه کلاژن ها دارد و برای تحریک احیاء سلول های جدید تاثیر گذار است. پوست با افزایش سن به مرور تضعیف شده و چین و چروک ها افزایش می یابند، بنابراین تلاش برای افزایش کلاژن سازی به منظور کاهش سرعت این روند همواره مورد توجه بوده است.
کمبود ویتامین A در رژیم غذایی، باعث افزایش چین و چروک، خشکی پوست، آکنه و جوش، خستگی، سست شدن پوست ناخن، خشکی و شوره مو می شود.
منابع غذایی که برای تامین ویتامینA در رژیم غذایی به آنها احتیاج داریم عبارت است از: هویج، جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، کره پاستوریزه، هندوانه، گوجه فرنگی و سبزیجات برگی شکل مثل اسفناج و کاهو، همه محصولات لبنی از جمله شیر و روغن ماهی.
 
 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا