آشپزی و تغذیه

غذای سالم با پختن سالم

غذای سالم با پختن سالم


همه ما این جمله "زندگی سالم در بدن سالم" را قبلا شنیده ایم و حتی برای داشتن بدنی سالم تلاش های زیادی کرده ایم. یکی از روش های سالم زندگی کردن، انتخاب روش پخت مناسب است. پختن نه تنها مزه، بو و ظاهر مواد غذایی را بهبود می بخشد بلکه می تواند قابلیت هضم آن را نیز افزایش دهد. پختن غذا باعث افزایش سلامت و نگهداری کیفیت غذا نیز می گردد، یعنی با از بین بردن کپک ها، مخمرها، باکتری ها و عوامل بیماری زا که باعث فساد می شوند، می توانیم زمان ماندگاری غذا را افزایش دهیم.

غذای سالم با پختن سالم

غذای سالم با پختن سالم


برای اینکه مواد مغذی غذاها حفظ شود، باید به چند نکته توجه داشت:
_ قبل از پخت چه عملیاتی روی ماده غذایی انجام می شود. به طور مثال، هرچه مواد غذایی به ذرات کوچک‌تر تقسیم شوند، امکان از دست دادن مواد مغذی بیشتر می‌شود.
_ پختن غذا در چه مدت زمانی است. هر چه مدت زمان پخت و دمای آن کمتر باشد، ارزش غذایی کمتری از دست می رود.
_ انتخاب ظرف مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. تولید مواد سمی در غذا با استفاده از ظروفی که سطح کوچکتری دارند، کمتر می‌شود. در مواقعی که مجبور به سرخ کردن غذا هستید، حتما از ظروف نچسب استفاده کنید.
_ مقدار مایع مورد استفاده برای پختن غذا
_ چقدر غذا را در هوای آزاد می گذاریم یا داغ نگه می داریم تا وقتی که مصرف شود.
_ کدام روش پختن غذا را انتخاب کنیم. برای روش صحیح پخت غذا تا حد امکان غذا را بخارپز، کبابی، تنوری، گریل یا آب پز نمایید. بعد آن را روی یک توری قرار دهید تا چربی اضافه آن خارج شود.
روش های پختن غذا
_ در پخت غذا با حرارت مرطوب درجه حرارت های نسبتا کم به کار گرفته می شود. آرام پختن متضمن پخت ماده غذایی در آب داغ که درجه حرارت آن پایین تر از نقطه جوش آن نگه داشته شده، می باشد. بنابراین تخریب مواد مغذی توسط حرارت زیاد صورت نمی گیرد، ولی زمان پخت در چنین درجه حرارت های کمی طولانی است و این امر منجر به وارد شدن مقدار زیادی از مواد مغذی محلول در آب، ویتامین ها و عناصر معدنی، به داخل مایع مورد استفاده برای طباخی می شود. برای مثال هنگامی که زمان پخت طولانی استفاده می شود از دست دادگی ویتامین C شدید است.
_ با بخار پختن، این روش پخت متضمن استفاده از بخار تولید شده از آب جوش می باشد. از آنجا که تماس بین ماده غذایی و آب کمتر از روش جوشاندن است از دست دادگی مواد محلول کمتر است. سرعت پخت با بخار را می توان با استفاده از بخار تحت فشار زیاد کرد، این موضوع اساس پختن تحت فشار یا دیگ زودپز را تشکیل می دهد. کاربرد دیگ زودپز در حفظ ویتامین C میوه ها و سبزی ها و نیز کاهش زمان پخت سودمند می باشد.
_ سرخ کردن در صورتی که درجه حرارت بالا و پختن سریع مورد نظر باشد، سرخ کردن روش پخت مناسبی می باشد. انتخاب روغن مناسب برای این روش ضروری است. البته بیشتر اوقات به روغن اضافی غذای سرخ شده توجهی نمی شود، در نتیجه با این روش پخت غذا چرب می شود.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا