سلامت

خواص پلی فنول چیست؟

پلی فنول

خواص پلی فنول چیست؟

خواص پلی فنول چیست؟

در سالهای اخیر منابع گیاهی نقش مهم و تعیین کننده ای در درمان انواع بیماری ها ایفا کرده اند. این منابع علاوه بر مواد معدنی، کربوهیدرات ها و ویتامین ها دارای ترکیبات آلی فراوانی هستند، که این ترکیبات ارزش درمانی زیادی دارند و فیتوکمیکال نامیده می شوند. از جمله مهم ترین این ترکیبات آلی، پلی فنول ها هستند که به وفور در اکثر گیاهان یافت می شوند. طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران، پلی فنول ها خاصیت آنتی اکسیدان قوی، ضد التهابی و ضد سرطانی  دارند، به همین دلیل از بدن در مقابل صدمات رادیکال های آزاد و آسیب های اکسیداتیو و ابتلا به امراض مزمن محافظت می کند. یکی از پلی فنول های منحصر به فرد و مرتبط با فیبر، لیگنان ها هستند که به علت داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، سیستم هورمونی بدن را متعادل کرده و همچنین باعث افزایش سلامت سلول های بدن و با روند پیری مقابله می کند. این ترکیبات تاثیر زیادی در تقویت بافت ها و ارگان های بدن دارند.

پلی فنول ها با عملکرد مطلوب در بدن، فعالیت ضد سرطانی دارند. جلوگیری از ساخت استروژن در بدن و تاثیر سرطانزای این هورمون توسط این ماده آلی به اثبات رسیده است. همچنین اثر مثبت آن در جلوگیری از سرطان های پوست، سینه، پروستات، روده و شش قابل اشاره است. مصرف منابع حاوی این ماده کمک بسیاری در کنترل استرس های روانی در زندگی فردی و اجتماعی دارد. به طوری که این ترکیبات موجب کاهش سطح کورتیزول خون و کم شدن میزان استرس و نگرانی در فرد می شود. با کاهش هورمون های استرس مثل آدرنالین که باعث افزایش چین و چروک هستند، مانع از پیری پوست می شود.

مواد غذایی سرشار از پلی فنول عبارت است از انگور، انار، سیب، چای سبز، روغن زیتون، قهوه، کاکائو، انواع سبزیجات، حبوبات و غلات. در اینجا به معرفی سه منبع مهم پلی فنول اشاره می کنیم:

هسته انگور یکی از مواد سرشار از آنتی اکسیدان است که مصرف آن برای سلامت بدن بسیار توصیه می شود.عصاره هسته انگور در تولید کلاژن که نقش سلامت بافت پیوندی را دارد، نقش مهمی دارد. با تسریع در روند تولید کلاژن، درمان آسیب های پوستی مثل سوختگی و بریدگی امکان پذیر می شود. به همین منظور استفاده از پلی فنول انگور در ترکیبات کرم های ضد چروک و کرم دور چشم رواج پیدا کرده است.

خواص پلی فنول چیست؟

خواص پلی فنول چیست؟

انار شانس ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. همچنین پلی فنول موجود در آن باعث سلامت مجدد سلول های تخریب شده انواع سرطان می شود. سفت کنندگی و جلوگیری از افتادگی و پیری پوست با اثر آنتی اکسیدانی موجود در انار ارتباط مستقیمی دارد.

خواص پلی فنول چیست؟

خواص پلی فنول چیست؟

 نوشیدنی معجزه آسای چای سبز منبع غنی از ترکیبات آلی و آنتی اکسیدان است. به خاطر وجود این مواد ارزشمند، چای سبز به یک ماده ضد پیری تبدیل شده است. علاوه بر خاصیت ضد پیری، چای سبز یک محافظ قوی از پوست در برابر نور مضر خورشید و جذب کننده رادیکال های آزاد و کاهش التهاب ناشی از اشعه های مضر است.

خواص پلی فنول چیست؟

خواص پلی فنول چیست؟

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا